trochait.blog.cz@centrum.cz

Škodlivý software

14. května 2015 v 20:21 | Michal Mataj |  Malware
V dnešní době je na internetu mnoho nebezpečného softwaru v podobě her, obrázků, ale i textových dokumentů.
Některým lidem dělá problém rozpoznávání virů , červů apod. Dále někteří nevědí co tyto programy dělají.
Dříve i nyní jsou některé škodlivé programy posílány i stahovány, ale k jejich spuštění na ně musí uživatel kliknout. Vyskytují se ale i programy na které uživatel klikat nemusí a nainstalují se samy. V dnešní době je velmi populární posílání škodlivého softwaru přes e-mail, který uživatel otevře a škodlivý program je již spuštěn. Proto je lepší na neznáme e-maily neklikat.
Škodlivých programů je mnoho, jsou to: viry,červy,spywary,adwary a mnoho dalších, které budou popsány v tomto článku.
Začneme viry. Virus je program, který si stáhnete v podobě nějaké hry, nebo jiného softwaru (.exe - windows, tar.gz - Linux). Tento program se šiří bez vědomí uživatele, takže se vlastně šíří v "podvědomí" počítače. Tento program může změnit některá nastavení vašeho zařízení a může jej například vypínat, ale toto je jen takový základní virus. Můžeme se bránit antivirovým programem, ale ovšem placeným a staženým z OFICIÁLNÍ stránky vydavatele.
Budeme pokračovat scarewarem, nebo-li falešným programem, který se tváří jako legitimní bezpečnostní řešení. Program může být v podobě antiviru nebo firewallu.
Dále si povíme, co to je spyware. Spyware je špionážní program. Může být ovládaný na dálku nebo na konkrétním zařízení, abych to upřesnil tak na počítač (dálkově nebo fyzicky) nainstaluji spyware, nebo jej pošlu e-mailem či jiným způsobem dostanu do zařízení. Program nastavím dálkově a sleduji co se na určitém zařízení děje. Další způsob jak jsem již zmínil je fyzický, což znamená, že si k určitému zařízení sednu a software nainstaluji ručně. Spyware dokáže sledovat celý počítač a tím myslím: sledování obrazovky, záznam stistkutých kláves, zkopírované části libovolného textu, kdy byl počítač zapnut, kdo se jako první přihlásil a odhlásil a vše jiné. Tento software je volně k prodeji, ale i některé firmy špionážní služby provozují. Spyware je věc dobrá, ale i špatná. Můžete si jej stáhnout, nebo do zařízení může být nainstalován jinou osobou. Spyware používají: většina škol, ale i různé firmy, aby nad svými podřízenými měli kontrolu. Ovšem ho mohou používat někteří rodiče pro bezpečnost svých dětí.
Další program, který máme na listě je adware. Adware je software, který vytváří různé reklamy, jak již plyne z názvu -ad (reklama) ware (software). Tyto reklamy, které tento program vytvoří nevyskakují jen když si otevřete prohlížeč, ale také volně na ploše. Je možné ho stnáhnou při stažení jiného programu/s jiným programem.
Backdoor, toto sice není program, ale zadní vrátka od libovolného zařízení. Útočníci je vytváří pro pozdější "návštěvu" vašeho zařízení. K vašemu zařízení se útočník připojí dálkově.
Zombie, toto také není škodlivý software, ale je to doba, kdy se z vašeho zařízení doslova stane zombie/robot/sluha. Útočník si vybere určitý server, na který chce zaútočit a vaše zařízení mu v tom pomůže, ale emusíto být jen útok na server, ale i rozesílání e-mailů všem možným lidem.
Škodlivý software se začal používat nainstalovaný na flash discích i cd/dvd discích. Útočník příjde k vašemu zařízení, vloží do něj flash disk, cd/dvd a počítač je již infikovaný.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama