trochait.blog.cz@centrum.cz

Proxy servery

14. května 2015 v 21:41 | Michal Mataj |  Sítě
Jedním z nejjednodušších a nejrozšířenějších způsobů, jak se uživatelé anonymizují na internetu je za pomoci proxy serveru. Uživatel používá prostředníka k tomu, aby se připojil ke koncovému zařízení. Uživatel zašle požadavek na určitou stránku. Tento požadavek převezme server a zašle jej na cílovou adresu. Zde se požadavek zpracuje, pošle se proxy serveru, který jej pošle uživateli.
Proxy server používají například školy a různé firmy, pro filtrování stránek. Abych to lépe vysvětlil.
Představte si síto, které je nastaveno tak, že blokuje www.facebook.com. To znamená, že každý kdo se chce na tuto adresu připojit na ni nemůže, protože je blokována sítem (Proxy serverem).
Uživatel se tedy připojí na libovolný proxy server a má na tuto adresu zajištěný přístup.

Proxy servery se spíše používají jako anonymizéry. Jak jste již mohli pochopit, tak cílem proxy serveru je zajistit uživateli přístup na libovolný server. Proxy server poskytne jistou míru anonymity tím, že skryje informace o uživateli.

Jsou tři záklaní skupiny proxy serverů:

- Anonymní proxy server: Tento server je používán nejčastěji. Je zadarmo a proto je také pomalý, protože je zadarmo, z čehož plyne, že je na něm mnoho uživatelů.

- Matoucí proxy: Tento proxy server změní IP adresu zdroje

- Velmi anonymní proxy: Tento proxy server je placený a není tak známý. Proto server na který se připojujeme neví, že se jedná o proxy na připadáme mu, jako typický uživatel.

Anonymizéry jsou dnes nejrozšířenější službou a proto jsou terčem útočníků. Data se přes proxy server mnohdy dostávají nezašifrována. Nevíme kdo tento server vlastní, ale je možné, že tento server zachytává data a analyzu je je.
Mnozí útočníci se snaží uživatele nalákat na velmi rychlou proxy data mohou odchytit a zneužít. Proto je dobré si dávat pozor, jaký server si vybereme. Pár odkazů umístím pod článek. Servery mají také další riziko a to je vystopovatelnost. Data se ke konečnému serveru dostávají přes proxy server, což znamená, že hlavní server zná adresu tohoto proxy serveru a je možné, že ji proti vlastníkovi zneužije, aby jim vlastník vydal zdrojovou IP adresu.
Server se také může zachovat jako transparentní, což znamená, že je to tzv. Podrazák.
Udělá tedy to, že uživatel odešle požadavek na www.google.cz pod IP adresou 22.104.88.112. proxy server tento požadavek vezme a odešle jej pod IP adresou uživatele (22.104.88.112). Abych to shrnul, tak transparentní server vás práskne a žádnou IP adresu nezmění.
V dnešní době je každý webový prohlížeč vybaven možností prípojení k proxy. Stačí zadat IP adresu serveru a jeho port.

http://proxyvpn.gq/

http://www.gatherproxy.com/
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 erik erik | E-mail | 19. července 2015 v 3:39 | Reagovat

pomoc. ako sa mam odhlasiť z proxy servera
na jednej stranke nesmiem použiť proxy.(http://www.tremorgames.com/)a piše my to (You may not login through a proxy)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama